General Question

Flavio's avatar

How much is "a quarter of heroin"?

Asked by Flavio (1107 points ) October 30th, 2010

What are the units in which heroin is sold? How about power cocaine? Crack cocaine? I ask this question because last month I admitted a patient who tried to commit suicide by overdosing on heroin and cocaine and i was not familiar with the units he was referring to.

Observing members: 0 Composing members: 0

9 Answers

poisonedantidote's avatar

What do you mean by “how much”? are you talking weight or money.

Not that i have any experience first hand with heroin, but i imagine a quarter means a quarter of a gram. Mainly because it is so strong. In this case it would not cost you hardly anything, i know junkies who can get a full gram for about $10.

If by a quarter it means a quarter of an ounce, then you are talking 7.08 grams (approx). and i would imagine the price being around $50 to $70.

Coke is sold here in grams, and costs about $40 a gram. I have tried coke, and i can tell you that it is totally pointless. At least in my opinion, it is like sucking a lemon when you have a cold. bad taste, numb nostrils, a total waste.

note: i dont live in the usa, where i live all drugs are quite cheap

anartist's avatar

Maybe like a “nickel bag of grass” aeons ago [$5.00] A quarter means a quantity purchased for $25.00.

anartist's avatar

@Blueroses all those years and the language has remained the same, in spite of inflation! lol

Blueroses's avatar

@anartist Every user I’ve known spends 70% of his time looking for drugs and 20% getting high. That doesn’t leave much time for getting creative with the language. :)

rlikemoney's avatar

@ poisenedantidote I wish I could get a gram for 10$. Unfortunatly you are a little off. Tar costs 10$ a point. Which is 1/10 of a gram or a gram for 80$. Ive got it for cheaper bit that’s pretty standard street prices

Response moderated (Personal Attack)
Angelamr's avatar

Ok first off, the first poster is 100% wrong. I know from personal experience, a quarter is a quarter ounce which is about 7 grams and it goes for about $250–500 dollars depending on the location you are buying from. A gram is about $80—$100 dollars, again based off of location and the dealer you are buying from. A gram is really not that much and some “junkies” can use up to a gram all at one time or it can last about a days worth. Either way it’s not as much as the first poster had described nor is it that cheap. If it was than everyone would be high on heroin

ghty's avatar

A quarter refers to a quarter finger =2.5 grams. A finger refers to 10 grams.

Answer this question

Login

or

Join

to answer.

This question is in the General Section. Responses must be helpful and on-topic.

Your answer will be saved while you login or join.

Have a question? Ask Fluther!

What do you know more about?
or
Knowledge Networking @ Fluther