General Question

onesecondregrets's avatar

What are some ultracheap, yummy foods to get from the grocery store?

Asked by onesecondregrets (2578 points ) January 23rd, 2009

I am flat ass broke, with a kitchen full of emptiness and a tummy too. Help to feed meee.

Observing members: 0 Composing members: 0

23 Answers

miasmom's avatar

ramen noodles, you can do alot with them and they are only 25–33 cents usually

Snoopy's avatar

Creamy chicken ramen noodles. 18 cents each, here

In season, fresh fruits and veggies….

Adina1968's avatar

Stove Top Stuffing – Usually not much more than $2.50
Potatos-You can bake them in the oven and then chop them up and fry them up and make home fries. Yummy!

pekenoe's avatar

Potatoes, boil them whole with peel, when done let cool, sprinkle a bit of salt on it and eat it like an apple. Good for you, low cal, tasty… unless you don’t like spuds.

A loaf of bread and a jar of peanut butter and one of jelly.

Wish I knew of more…

EmpressPixie's avatar

How broke? Are we talking can afford flour, eggs, milk, and powdered sugar? Because that gives you pancakes and make a LOT of it. Or are we talking more like potatoes broke? In which case if you have any oil, buy potatoes, cut them into fries, shake with oil, sprinkle with salt and stuff in the oven for fries.

Eggs are generally pretty cheap. I like them scrambled. Cheese and crackers. Whatever fruit is on sale this week. Check the local ads for buy one get one stuff. If you live near a bakery, the day old stuff is still yummy and usually super cheap.

forestGeek's avatar

Get yourself some staples to have around while your broke, like rice, beans, pasta and some veggies. Prepare these items with sauces made from spices you already have around or make soups out of them. You can eat for days like this and not get sick of it.

Lightlyseared's avatar

Fruit and Veg

Vinifera7's avatar

Yes! Instant ramen is the best cheap food! My fav is shrimp flavor.

I also get these microwavable burrito things that are pretty cheap. It’s like $3 for an eight-pack. If you eat two per meal, that’s four meals for $3.

Fresh produce is typically relatively expensive. I wouldn’t consider it “ultracheap” by any means.

purpleistheshiz's avatar

omg no ramen noodles are good and all but get the koala cookie things theyre way cheap and way good

Blondesjon's avatar

[in high pitched, jim gaffigan voice]

Hot Pockets

AlfredaPrufrock's avatar

we used to have a recipe for ramen noodle pizza.

steelmarket's avatar

Go, @kevbo ! Splurge on a jar of picante or Tabasco sauce to flavor up the rice and beans and you’ve got some good eating. Warning: can be less pleasant for your roomies.

Pasta is pretty inexpensive, and all you have to add is butter and salt.

Vinifera7's avatar

@Blondesjon
Hot Pockets are completely nasty. There is nothing that I find appetizing about them.

Blondesjon's avatar

@Vinifera7…I agree…they are delicious.

AlfredaPrufrock's avatar

Buying store brands saves a lot. Name brand canned diced tomatoes are $1.09, store brand is $.58. Ditto with canned black beans. Whole chickens are much less than cut up or boneless. Eggs are always good. You can make omlettes, pancakes, french toast, crepes, fried rice, quiche, etc. If you’re cooking for just yourself, make a full recipe of something, and immediately put it into portions and freeze them. That way, you always have something to eat in the freezer.

One of my favorite things to make is breakfast casserole, where you tear up bread and losely fill a 9×13 pan. Add 2 cups of grated cheese. Combine 6 beaten eggs and two cups half and half and pour over it. You can add stuff to it—the original recipe called for cooked breakfast sausage, but I never make it that way. I usually put green chilis in, and maybe drained diced tomatoes. Diced chicken, misc. veggies, whatever. Anyhow you let sit in the fridge overnight, or all day while you’re at work, and then bake it for 45 minutes. It makes this wonderful crustless quiche thing, and is a great way to use up stale bread. It’s a lot to eat.

steelmarket's avatar

In college I had a $10 rice cooker and a huge bag of rice that got me through many low times. So, does rice get you through times of no money better than money gets you through times of no rice? ;-)

pekenoe's avatar

Just had bean soup with polish kielbasa sliced up in it, seasoned to taste for lunch with a home made roll. Hard to beat that even in good times. About $4 for 10 or 12 servings.

steelmarket's avatar

Pour some extra-virgin olive oil onto a plate, sprinkle with ground pepper (and other spices if you have them – just experiment), get a loaf of day old French bread, tear off chunks and dip away. Light a candle and pretend you are at Macaroni Grill, paying $20/head.

forestGeek's avatar

I second what steelmarket said, but I’d add a $2.00 bottle of wine from Trader Joe’s!

steelmarket's avatar

Look for the Charles Shaw wines at Trader. There $2 / bottle wines are nicknamed “Two Buck Chuck” (no kidding) and have been rated by a wine magazine as one of the best buys in the USA.

Vinifera7's avatar

Yeah, I’m not a wine drinker, but I’ve heard that Two-Buck Chuck is quite good.

Answer this question

Login

or

Join

to answer.

This question is in the General Section. Responses must be helpful and on-topic.

Your answer will be saved while you login or join.

Have a question? Ask Fluther!

What do you know more about?
or
Knowledge Networking @ Fluther