General Question

YARNLADY's avatar

Can you tell the difference between potatoes @ $1/per pound and $1/5 pounds?

Asked by YARNLADY (40945points) 1 month ago

I have tried both, and I cannot.

Observing members: 0 Composing members: 0

10 Answers

ragingloli's avatar

One is mass produced, the other from smaller farms? Also the “Bio” label.

Earthbound_Misfit's avatar

I very much doubt I could tell the difference from look or taste.

zenvelo's avatar

I can tell the difference between russets @ $1/5 lbs, and yukon golds @$1/lb.

Call_Me_Jay's avatar

I have the luxury of being a bachelor in a city with a dozen grocery stores near my place. I have time to shop around.

Whole Foods sells the most blemish-free fancy stuff at a very high price.

The fruit & vegetable store sells slightly cosmetically damaged stuff at 50% the Whole Foods price.

My local little grocer sells the old stuff (the tomatoes are starting to wrinkle) at 25%.

elbanditoroso's avatar

Is the packaging the same? My local grocery shrink-wraps potatoes (3 to a package) and slaps a ‘organically grown’ label on it, and sells those for double the price. Could that have something to do with it?

Sneki95's avatar

Yes. One is more expensive than another.

Zaku's avatar

Sometimes there’s a basis for prices, and sometimes there isn’t. Sometimes prices are backwards, just plain high, or a bargain.

RocketGuy's avatar

Usually the cheaper ones come in a big bag, while the more expensive ones are sold individually.

YARNLADY's avatar

But do they taste any different?

RocketGuy's avatar

On average they taste the same, but you can choose really good ones if you pick individually.

Answer this question

Login

or

Join

to answer.

This question is in the General Section. Responses must be helpful and on-topic.

Your answer will be saved while you login or join.

Have a question? Ask Fluther!

What do you know more about?
or
Knowledge Networking @ Fluther